Jak opiekować się kotem po zabiegu sterylizacji lub kastracji

Dzieciństwo kotka kończy się w momencie osiągnięcia dojrzałości płciowej. Wiąże się to jednak bardzo często z problemami dla właściciela. Kocury rozpoczynają znaczenie terenu i nie będą zwracać uwagi czy to Twoja nowa sofa czy ukochany fotel. Samice są mniej kłopotliwe głównie ocierają się i przyjmują dość specyficzne pozy. Dźwięki, które czasem z siebie wydają, łudząco podobne do płaczu małego dziecka raczej nie zachwycą sąsiadów. I rzecz prawdopodobnie najważniejsza, czyli kwestia niechcianego potomstwa. Problemy te pomoże rozwiązać zabieg sterylizacji lub kastracji.

Na początku kilka słów, czym jest ten zabieg. Otóż sterylizacja jest zabiegiem chirurgicznym skierowanym do samic, który polega na usunięciu jajników i macicy. Kastracja natomiast skierowana jest do kocich panów i polega na usunięciu jąder i najądrzy, a w niektórych przypadkach także worka mosznowego. Zabieg taki odbywa się pod narkozą, czyli znieczuleniu ogólnym. Po wybudzeniu z tego stanu kotek będzie potrzebował troskliwej opieki przez około dziesięć dni (w przypadku kocurów okres ten zwykle jest krótszy).

Ważnym zagadnieniem jest czas, kiedy kotkę można sterylizować. Zabieg najlepiej jest wykonać, gdy kotka jest młoda albo przed swoją pierwszą rują albo wkrótce po niej. Jest to zazwyczaj 8 – 9 miesiąc życia. Młody organizm lepiej znosi operację. Nie oznacza to wcale, iż tego zabiegu nie można stosować u starszych zwierząt. Można o ile ich stan zdrowia na to pozwala i nie ma żadnych przeciwwskazań do zastosowania narkozy. W innych przypadkach należy skonsultować się z lekarzem weterynarii na temat innych sposobów antykoncepcji, niezagrażającym życiu naszego podopiecznego. Przeciwwskazaniem do takiego zabiegu jest okres rui, późna ciąża oraz okres karmienia potomstwa.

Jeśli nasza podopieczna nie ma przeciwwskazań można ją wysterylizować. Koniecznie dopilnuj aby wcześniej przeszła wszystkie szczepienia oraz odrobaczanie. Warto mieć także na uwadze, iż kotka nie powinna nic jeść, co najmniej 12 godzin przed zabiegiem oraz nic pić około 4 godzin przed zabiegiem.

Najważniejsza dla zdrowia kotki jest opieka jaką zapewnisz jej po tym zabiegu. Sterylizacja jest rutynowym, prostym zabiegiem, jednak odbywa się pod ogólnym znieczuleniem a to zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Ważne są tu konsultacje z lekarzem weterynarii, który wykona zabieg oraz przestrzeganie wszystkich jego zaleceń.

Pod żadnym pozorem nie zabieraj do domu kotka, który jeszcze nie wybudził się z narkozy. Jeśli będzie miał jakieś pooperacyjne komplikacje tylko lekarz będzie mógł skutecznie pomóc je rozwiązać. Jak tylko kotek odzyska przytomność i lekarz sprawdzi jego ogólną kondycję będzie można zabrać pupila do domu. Słuchaj jednak uważnie zaleceń lekarza na pewno powie Ci że ważne jest aby kotek przez najbliższe 24 godziny od całkowitego wybudzenia nic nie jadł. Musisz mu jednak zapewnić dostęp do czystej wody. Ważne jest także, aby zapewnić pupilowi ciepło i dobre warunki. Kiedy zacznie dochodzić do siebie po narkozie będzie całkowicie bezbronny, będzie starał się podnosić i chodzić , ale będzie mu to sprawiało pewne trudności przynajmniej na początku. To zdecydowanie nie będzie dobry czas na zabawy z dziećmi lub innymi zwierzętami.

Musisz zadbać także o specjalną ochronę pooperacyjnej rany. Ważne jest aby kotek jej nie lizał, gdyż może to wydłużyć nie tylko okres gojenia ale także spowodować zakażenie lub rozejście się szwów. Ranę taką należy zabezpieczyć poprzez założenie specjalnego ubrania pooperacyjnego kupionego w sklepie lub zrobionemu samodzielnie w domu. Kupiony gotowy kaftan będzie wiązany u góry na troki, dobrze by było aby związany był w taki sposób aby sznurki nie zachęcały kota do zabawy. Jeśli zdecydujesz się na stworzenie kaftana samodzielnie potrzebować będziesz męskiej skarpety. Musi być ona dostosowana do wielkości kotka, za mała będzie go uwierać za duża spadać. Otwory, które w niej wytniesz na łapki także nie mogą być zbyt duże, bo zanim się obejrzysz kotka znowu trzeba będzie ubierać. Jeśli otwory będą zbyt małe kotkowi będzie niewygodnie. Ważne jest aby kontrolować stan naszego ulubieńca, dlatego należy przynajmniej raz dziennie zajrzeć pod kaftanik i zobaczyć jak wygląda rana. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące zmiany natychmiast skonsultuj się z lekarzem.

Po sterylizacji lub kastracji warto zastosować specjalistyczną dietę, opracowaną dla kotów po takich właśnie zabiegach. Ich receptura zawiera wszystkie niezbędne składniki oraz nie obciąża przewodu pokarmowego zwierzęcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>